چاپ افست

چاپ افست از معمول ترین روش های چاپ در سراسر کشور است.

معنای لغوی اُفست، غیر تماسی بودن است است. در این جا یعنی متریال چاپی بدون تماس با پلیت یا زینک می باشد. درواقع یعنی برای چاپ کاغذ در تماس با زینک قرار نمی گیرد. سیستم های مختلفی برای چاپ وجود دارد که برخی از آن ها چاپ دستی، تامپو، فلکس و چاپگر های مسطح و افست از دیگر سیستم های چاپ هستند البته امروز چاپ دیجیتال بسیار طرفدار پیدا کرده است.

مطالب خواندنی : قیمت چاپ کاتالوگ در تهران

انواع مختلف چاپ افست

استفاده از چاپ افست امروزه به شکل گسترده ای افزایش پیدا کرده است و برای چاپ سررسید، چاپ کاتالوگ، چاپ بروشور، چاپ کارت ویزیت و هر چیز دیگری که نیاز باشد با تعداد بالا بر روی کاغذ و با کیفیت  بالا چاپ شود، استفاده می شود.

دستگاه چاپ افست با توجه به مدل و نوع شرکت سازنده، رنگ های به کار رفته، سایز چاپ تقسیم بندی می شوند.

تقسیم بندی برخی از دستگاه های چاپ افست به شرح زیر می باشند:

دستگاه با توجه به سایز چاپ

دستگاه های مورد استفاده برای چاپ افست سایزهایی بین 35 در 5 سانتی متر را تا 70 در 100 و گاهی سایزهای 100 در 140 را نیز هندل می کنند. توجه داشته باشید که باید سایز دقیق کار را بدانید تا متوجه شوید کدام دستگاه برای کار شما مناسب است. هر اندازه تیراژ بالاتر باشد، صرفه اقتصادی بیشتر است.

دستگاه چاپ اقست بر اساس رنگ دستگاه

این دستگاه های چاپ بر اساس نیز افراد دستگاه تک رنگ، دو رنگ، 4 رنگ، 6 رنگ، 8 رنگ و غیره تولید می شوند. در چاپ افست رنگ ها به صورت جداگانه بر روی کاغذ اعمال می شوند و درنهایت ترکیب رنگ اعمال می شود. به منظور چاپ تمام رنگی از دستگاه با چهار رنگ اصلی استفاده می شود.

از دستگاه ها با تعداد رنگ هایی که پوشش می دهند برای کارهای مختلف استفاده می شود. مثلا از دستگاه چاپ افست تک رنگ برای چاپ کتاب، چاپ سر برگ، پاکت نامه و یا غیره استفاده می شود. از دستگاه چاپ دو رنگ برای چاپ سررسید و یا متن های دو رنگ استفاده می شود.

البته از دستگاه تک رنگ برای چاپ تمام رنگی نیز استفاده می شود اما این امر باعث بروز مشکلات بیشتر می شود و در نهایت نتیجه کار رضایت بخش نمی باشد.

چگونگی قیمت گذاری چاپ افست

تعیین قیمت کار چاپی بر اساس دور ماشین چاپ محاصبه می شود. یعنی از 1000 برگ تا 5000 برگ یک دور ماشین حساب می شود و قیمت ها یکسان است. و از 5000 برگ به بالا قیمت ها هر 1000 برگ بیشتر به صورت پلکانی افزایش می یابد. البته قیمت گذاری در هر چاپخانه بسته به سیستم کاری آن ها می باشد به همین دلیل قیمت ها ممکن است متفاوت باشد. توجه داشته باشید که با افزایش تیراژ قیمت افزایش پیدا نمی کند چراکه زینک ثابت است، در این صورت با افزایش تیراژ قیمت چاپ هر برگ کاهش می یابد. بنابراین چاپ افست برای تیراژ پایین مناسب نمی باشد.

نحوه کار دستگاه چاپ افست

کار دستگاه چاپ کمی پیچیده می باشد اما به طور کلی در دستگاه چاپ برای هر رنگ یک استوانه اختصاصی وجود دارد که به دور غلتک اول یک ورق از جنس آلومینیوم که به آن زینک گفته می شود می پیچد. این صفحه بر اساس لیتو گرافی ساخته می شود. در واحد لیتو گرافی فایلی که برای چاپ حاضر شده است به چهار رنگ اصلی و سازنده آن تقسیم می شود. در نهایت این رنگ ها بر روی این صفحه الومینیومی چاپ می شود. این صفحه مرکب را به خود جذب نمی کند اما جاذب آب است. قسمت پلیمری عکس این عمل را انجام می دهد. زینک با توجه به طرحی که روی آن ایجاد شده است مرکب را جذب میکند. این تصویر توسط قسمت پلیمری بر روی زینک ایجاد شده است. این صفحه رنگ چذب شده را به غلتک پایینی که لاستیکی می باشد می دهد و بعد از آن غلتک با چرخش بر روی کاغذ مرکب را به آن منتقل می کند. سومین غلتک به منظور وارد آوردن فشار کاغذ به غلتک دوم را به عهده دارد.

پارت، آرامش یک انتخاب

0/5 (0 نظر)